Jak to bylo s privatizacemi
V pátečních Hospodářských novinách, jsem si přečetl dosti zajímavý článek, který byl věnován privatizaci MUS, tedy Mostecké uhelné společnosti, jejíž manažery, jak je napsáno „hledá“ policie od Prahy až někde po Monako. Je tedy jen otázkou, jak intenzivně a usilovně je hledá či nehledá, neboť o úplatnosti policie toho bylo již také dost napsáno.
Druhou věcí je, liknavost státu v této kaze, tedy ne tak státu samotného, jako jeho zkorumpovaných úředníků, kteří mají v mnohých kauzách ne zrovna čisté ruce. Myslím-si, že toto není jediná kaňka na privatizaci v této zemi, těch kaněk je tolik, že ač Česká republika moře nemá, mohla by ho snadno mít.
Z Mostecké uhelné společnosti odpluly miliardy a jejich manažeři si za ně zpětně MUS koupili, jak prosté a kolik takovýchto podniků bylo takto v České republice privatizováno. V této souvislosti je také dobré položit otázku, jak činná či účinná byla ve vyšetřování policie a jaké rozsudky vynášely soudy všech stupňů. Prokazatelné je, že korupce našla živnou půdu všude, nevyjímaje polici i soudy.
Při privatizaci MUS, která proběhla později, než bylo privatizováno OKD, se nasouvá otázka, jakým způsobem bylo vlastně OKD privatizováno. Přece je všem jasné, že Koláček a spol. neměli na svých kontech miliony či miliardy a také se podivuji ceně, za kterou bylo OKD později Bakalovi prodáno. Stalo se to snad ze strachu, tehdy se totiž o privatizaci OKD dost hovořilo, jenže policie a soudy, byly zřejmě jiného názoru. Udivovala i rychlost prodeje OKD Bakalovi, který byl přikryt tajemným mrakem dohadů, kdo vlastně za ním doopravdy stojí. Nakonec ani Bakala nebyl tak bohatý, ale ČSSD a její politici, jež posvětili za své vlády tuto transakci, by se mohli třeba rozpomenout, jak to vlastně bylo. Prodat OKD i s byty za tak směšnou částku by mohl jenom idiot, je otázkou, kolik takových politiků měla či má ČSSD ve svých řadách. Asi jsou zaslepení Bohumínským usnesením a nevidí nalevo, ani dopředu. Bakala nám jen dokázal, kolik tupců a hlupáků máme v politice, ale také to muže být jinak a jde o skrytou korupci. Jelikož se později ČSSD proti Bakalovi dost vymezovala. Bakala sám ukázal která strana je mu nejblíže a podpořil TOP9 a VV, tedy strany, ve kterých korupce kvete stejně, jako jinde a navíc je také podporoval Havel.
Je to tentýž Bakala, který ač slíbil, že byty prodá svým zaměstnancům, couvl a dnes z nich dře nekřesťanské peníze. Navíc je zcela jasné, že pokud je prodá, tak ne za cenu, za kterou je koupil, ale za cenu tržní. Kde na to vezmou, bývali horníci a dnešní zaměstnanci, jej až tak nezajímá. Bakala OKD koupil za hubičku, dnes odírá své zaměstnance i ty, kdož svou práci přispěli k výstavbě celého OKD a z nichž Bakala dnes těží nemalé peníze.
Zloději utíkají do zahraničí, neboť dopředu dostávali cink, že se kolem nich něco děje. Takže to nebyl jen Pitr, Kožený, Krejčíř, Vostrý, Lukeš, Čmejla, Divíš, Koláček, ale stovky dalších, je jen otázkou, co dělal stát, tedy ministerstva a jejich úředníci, co dělala policie a soudy. Dnes z nás, občanů dřou daněmi peníze a jak je známo, tak nejen těch 13 miliard korun z MUS jim uteklo mezi prsty. Pohled na rozprodanou a rozkradenou zemí je tristní, stejně tak na její zadlužení, ale odpovědnost nenese nikdo, to se potom v této zemí více jak 20 let dobře vládlo a hospodařilo.
Mostecká uhelná byla privatizovaná za směšnou cenu v roce 1999, tedy za vlády Miloše Zemana a podepsalo se na ní i mnoho dalších politiků. Jedinou chybou otištěného článku v pátečních Hospodářských novinách je to, že manažeři MUS zdánlivě neokradli jen sami sebe, ale okradli především všechny své zaměstnance. Že politici z ČSSD mají za svými nehty špínu a nejen z této privatizace, je celkem známo, jenže jak je zvykem, nic si nepamatuji. Když slyším jejich invektivy proti KSČM, jediné strany, která se na těchto svinstvech nepodílela a má čisté ruce, pak mi je z toho přinejmenším špatně, prostě ČSSD nemá s levicí nic společného, to nám tady prezentuje celých více jak dvacet let.
Když pseudodemokraté přebírali v roce 1989 tento stát, stát nebyl zadlužen a měl v zahraničích nemalé aktiva. Dnes je stát rozprodán a rozkraden, státní dluh se blíží dvou biliónům korun, nikdo nenese žádnou zodpovědnost a politici bez uzardění okrádají daněmi občany tohoto státu. Ptám se tedy, má takovýto stát a jeho pseudodemokratický režim legitimitu k vládnutí, když v Poslanecké sněmovně a Senátu sedí lidé ověnčení korupci a mají toto vše na svém svědomí? Je také možné, že žádné svědomí nemají, proto se takto ke svým voličům také chovají. Přece za těchto dvacet let se v této zemi, nebývale rozšířila bída, dnes každý desátý občan tohoto státu žije v bídě a kolik dalších žije na hranicí bídy, či těsně nad ní. To je to, co zde bylo slibováno národu v roce 1989, to je ten blahobyt? Kolik je v této zemi lidí bez práce, ve městech bezdomovců, nebo lidí, jež jsou přihlášení k pobytu na obecních a městských úřadech či magistrátech, lidé přišli o pracovní, sociální a pracovní jistoty, stouplo nebývale množství lidí psychický nemocných a sebevražd, lidé ztrácejí jakékoliv iluze, že bude líp.. Česká republika, jak je nám podsouváno, je na tom ještě prý dobře, je otázkou, zda toto jsme právě chtěli.
Januš Adamus