Co se dělo na Ukrajině?

ukPodívejme se na posloupnost událostí v jednání EU s Ukrajinou:Summit Ukrajina – EU byl svolán aby Ukrajina podepsala Asociační dohodu.

Ukrajinci vyjednávali až do posledního možného dne.

Poslední Evropou nabízená verze dohody byla ale pro Ukrajinu nepřijatelná.

Ukrajinci nedostali ani nějaký vzdálený příslib zrušení vízové povinnosti.

Ukrajinské zboží mělo do neurčené doby zůstat mimo hranice EU, protože prý neodpovídá Evropským standardům. (Sztejné to bylo s ČR, leč my jsme to přijali a trh pro zboží z EU otevřeli bez jakékoli kompenzace ze strany EU – pozn. Jezevec.)

Zboží z EU mělo mít okamžitý plný přístup na Ukrajinský trh.

Ukrajina má volnou hranici s Ruskem. Rusko, které se chce bránit přívalu bezcelného evropského zboží pohrozilo, že v takovém případě zavře své dosud otevřené hranice s Ukrajinou. A závislost Ukrajiny na obchodu s Ruskem je pro Ukrajinu kritická, zvláště nesmí-li její zboží do Evropy.

Ukrajina před vypuknutím nepokojů stála před bankrotem.

Hospodářská pomoc Ukrajině? Nějaká náhrada za ztracený Ruský trh? Ze strany EU žádná – EU nabídla půjčku ve výši 620 milionů eur. Ukrajina ale potřebuje mnohonásobně tolik. Za těchto okolností nechce Ukrajinská vláda asociační dohodu podepsat a přerušuje rozhovory.

A v této situaci nabídlo Rusko Ukrajině okamžitou pomoc ve výši 15 miliard eur a okamžité snížení cen plynu..

U nás se to prodává tak, že na Putinův nátlak Ukrajina svévolně zavrhla asociační dohodu s EU a prezident ji zavlekl zpět do područí Moskvy.

Nebylo to spíše tak, že to byla nevůle EU poskytnout Ukrajině jakoukoliv hmatatelnou pomoc a spěch s uzavřením dohody ještě před evropskými volbami, co donutilo Janukovyče přerušit rozhovory s EU, které z pohledu Ukrajiny nevedly nikam a přijmout Putinovu nabídku?

Kdosi, jmenovitě EU, tady hodně zpackal.

Nevím, zda a jakou hru tady hrál Putin. Ale zdá se mi, že ani žádnou hru hrát nemusel. Evropská Unie mu Ukrajinu naservírovala na stříbrném podnose.

z webu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.