Kdybych měl zapomenout na ně, Bože na nebi, zapomeň na mě…

volyn1 Volyňský masakr (polsky Rzez wolynska, rusky Волынская резня), nebo Volyňská tragédie (ukrajinsky Volinska tragedіya, pol. Tragedia Wolynia..) – Etnicko-politický konflikt, doprovázený masivním vražděním (Banderovské) Ukrajinské povstalecké armády (OUN (b)), především etnických polských civilistů a civilistů jiných národností, včetně Ukrajinců, v okrese Volyni-Podolí (německy Generalbezirk Wolhynien-Podolien). Volyně byla až do září 1939 pod kontrolou Polska, Masakr začal v březnu 1943 a dosáhl svého vrcholu v červenci téhož roku.

Na jaře roku 1943 na Volyni, obsazené německými vojsky začaly rozsáhlé etnické čistky. Tyto zločiny neprovedli nacisté, ale militantní ukrajinští nacionalisté, kteří chtěli „očistit“ území Volyně od polského obyvatelstva. Ukrajinští nacionalisté obklíčili polské vesnice a kolonie, a vraždili. Zabili každého – ženy, starce, děti, kojence. Oběti zastřelili, ubijeli holemi, rozsekali sekyrami. Pak mrtvoly zavražděných Poláků pohřbili někde v poli, vyplenili jejich majetek, nakonec domy zapálili. Místo polských vesnic zbyly jen ohořelé ruiny.

Zavraždili i ty Poláky, kteří žili ve stejných vesnicích s Ukrajinci. Bylo to ještě jednodušší – nebylo nutné shromáždit velké skupiny. Malé skupiny OUN napadly spící vesnice, vešli do domů a zabili všechny Poláky. Místní pak pohřbili mrtvé vesničany „špatné“ národnosti…

Tak bylo vyvražděno několik desítek tisíc lidí, jejichž jedinou chybou bylo jen to, že se nenarodili jako Ukrajinci a žili na ukrajinské půdě.

Organizace ukrajinských nacionalistů (Banderovske hnutí) / OUN (b), OUN-B / nebo revoluční / OUN (p), OUN-P / takě jako (krátkodobě v roce 1943) / OUN (CQ), OUN-SD / (укр. Організація українських націоналістів (бандерівський рух) – jedna z frakcí ukrajinských nacionalistů. V současné době (od roku 1992), se za nástupce OUN (b) označuje Kongres ukrajinských nacionalistů.

vm01

V průběhu výzkumů „Mapa“ v Polsku bylo zjištěno, že v důsledku akcí UPA-OUN (B) a SB OUN (b), kterých se zúčastnilo někdy i místní ukrajinské obyvatelstvo a skupiny ukrajinských nacionalistů, zahynulo na Volyni ne méně než 36 543 – 36 750 lidí, u kterých je známo jméno a místo úmrtí. Kromě toho badatelé spočítali 13 500 až 23 000 Poláků, jejichž okolnosti smrti nejsou jasné.

Několik výzkumníků hovoří o tom, že obětí masakru bylo asi 50 až 60.000 Poláků, odborné diskuse o počtu obětí polští odborníci udávali v rozmezí 30-80 tisíc.

Tyto hromadné vraždy byly skutečným masakrem. Představu o děsivé krutosti volyňské genocidy dává úryvek z knihy známého historika Timothy Snydera.

„V prvním vydání novin UPA z července 1943 bylo slíbeno, že „hanebnou smrtí“ sejdou všichni Poláci, kteří zůstali na Ukrajině. UPA byl schopen splnit své hrozby. Během následujících dvanácti hodin, od večera 11.07.1943 až do rána 12. července UPA zaútočil na 176 obcí….

Během roku 1943 jednotky UPA a speciální jednotky bezpečnostní služby OUN zabijely Poláky jak individuálně, tak kolektivně v polských vesnicích a osadách, a ty Poláky, kteří žili v ukrajinských vesnicích. Podle četných svědeckých zpráv ukrajinští nacionalisté a jejich spojenci vypálili domy, postříleli nebo pochytali ty, kteří se snažili uniknout, a ty, které se podařilo chytit na ulici, zabili kosy a vidlemi. Kostely, naplněné farníky, vypálili do základů. Přeživší Poláky zastrašovali a nutili je k útěku. Bandité vystavovali těla bez hlav, ukřižované, rozčtvrcené nebo rozpárané.“

Dokonce i Němci byli ohromeni jejich sadismem – vypichovani očí, rozparání břicha a brutální mučení před smrtí bylo samozřejmostí. Zabíjeli všechni – ženy, děti …

vm02

Genocida začala ve městech. Muži „špatné“ národnosti byli okamžitě převezeni do věznice, kde je později zastřelili…

vm03

K násilí páchaném na ženách docházelo za bílého dne na pobavení publika. Mezi Banderovci byla řada těch, kteří chtěli být „vpředu“ a aktivně se toho účastnit…

vm04

vm05

vm06

vm07

vm08

vm09

vm10

vm12

vm13

vm14

vm11

Tato měla štěstí. Banderovci ji nutili jít po kolenou s rukama zdviženýma.

Později přišli Banderovci k „chuti.“

9.února 1943 banderovská banda Petra Netoviče, vydávající se za sovětské partyzány, vstoupila do polské vesnice Parosle u Vladimirca v Rovenské oblasti. Rolníci již dříve partyzánům před tím poskytovali pomoc, vřele přivítali hosty. Když se dost nasytili, bandité začali znásilňovat ženy a dívky.

vm16

Tělo mladé ženy přeřezané pilou …

Před zavražděním jim uřezali prsa, nos a uši. Mužům před smrtí uřezali pohlavní orgány. Dobíjeli je údery sekerou do hlavy.

Dvěma výrostkům, bratrům Gorškevičovým, kteří se snažili zavolat na pomoc partyzány, rozpárali břicho, uřezali nohy a ruce, nasypali sůl na rány, a nechali je zemřít na poli. Celkem v této obci bylo brutálně umučeno 173 lidí, včetně 43 dětí.

vm15

Když druhý den partyzáni vstoupili do vesnice, uviděli v domech vesničanů hromady zmrzačených těl ležících v kalužích krve. V jednom z domů na stole u zbytků z oběda a nedopité láhve samohonky leželo nahé, mrtvé, rok staré dítě, přibité k desce stolu bajonetem. V jeho ústech byla napůl sněděná okurka.

vm17

Lipniki, kraj Kostopil, vojvodství Lutske. 26.března 1943. Obyvatel kolonie Lipniki – Jakub Varumzer bez hlavy, výsledek masakru spáchaného teroristy UPA (OUN-UPA) pod rouškou noci.

Během masakru polské obce Lipniki zahynulo 179 lidí, včetně Poláků z okolí, kteří zde hledali útočiště. Byly to většinou ženy, starší osoby a 51 dětí ve věku 1 až 14 let, 4 ukrývající se Židé a jeden Rus. 22 lidí bylo zraněno. Identifikováno bylo 121 polských obětí, obyvatel Lipniku. O život přišli i tři agresoři.

vm18

 Podjarkov, újezd Bobrka, vojvodství Lvov.16.srpna 1943. Umučená matka Kleščinská, z polské čtyřčlenné rodiny.

Z vesnice Volkovyja jednu noc Banderovci odvedli do lesa celou rodinu. Dlouho se posmívali nešťastným lidem.

Když viděli, že manželka je těhotná, rozpárali jí břicho, vytáhli z něj plod, a do břicha jí natlačili králíka.

Jednou v noci bandité vpadli do ukrajinské vesnice Lozovuju. Během 1,5 hodiny zabili více než 100 civilistů, rolníků. V chatě Nasti Djagun bandité sekerou zabili jeji tři syny. Nejmladšímu, čtyřletému Vladíkovi, odsekali ruce a nohy.

Jednu ze dvou rodin v Kleščinských v Podjarkově umučila UPA 16.srpna 1943. Fotografie čtyřčlenné rodiny – muž, jeho manželka a dvě děti. Obětem vytrhali oči, udeřili do hlavy, spálili ruce, pokusili se odříznout horní a dolní končetiny, bodné rány na těle, atd.

 vm42

Oběti banderovského masakru v obci Katarinovka (Volyňská oblast), noc ze 7. – 8. kvetna1943.

vm43

Děvčátko uprostřed, Stasju Stefanjak zabili kvůli jejimu otci – Polákovi. Její matku, Marinu Bojarcuk, Ukrajinku, zabili v noci také. Že si vzala za manžela Poláka… Smíšené rodiny obzvlášť nenáviděli.

V obci Zalesje Koropetsky (Ternopolska oblast) 7.února 1944 došlo k ještě hroznejsimu případu. Banda UPA napadla vesnici s cílem zmasakrovat polské občany. Asi 60 lidí, většinou ženy a děti, byli nahnáni do stodoly, kde byli upáleni zaživa. Jeden chlapec ze smíšené rodiny – napůl polské, napůl ukrajinské – měl od Banderovcu na výběr – zachránit si život, když zabije svoji matku – Polku. Odmítl a byl zabit spolu se svou matkou.

vm21

Tarnopol, vojvodství tarnopolske, rok 1943. Jeden (!) ze stromů podél venkovské silnice, před níž teroristé UPA (OUN-UPA), pověsili transparent s nápisem v překladu do polštiny: „Cesta k nezávislé Ukrajině“. A na každém stromě, po obou stranách silnice vytvořili tzv. „věnce“ ze zavražděných polských dětí.

vm19

„Starší děti udusili a malé děti do jednoho roku vzali za nohy a udeřili hlavou o dveře – a hotovo, na vůz. Litovali jsme naše muže, že tak pracují celou noc, pak přes den do další vesnice a pak další noc do další vesnice, kde se lidé skrývali.“  (z výslechu banderovce)

vm20

Obr. „věnce“

vm23

Polská rodina Sajer, matka a dvě děti, podřezané ve svém domě v Vladinopole v roce 1943.

vm24

 Lipniki, újezd Kostopol, vojvodství Lutsk.26.března 1943. V popředí děti – Janusz Belavski, 3 roky starý, syn Adely, Roman Belavski, 5 let, syn Czeslawy a Jadwiga Belawska, 18 let a další. Tyto vyjmenované polské oběti – výsledek masakrů spáchaných OUN – UPA.

vm25

 Lipniki, kraj Kostopol, vojvodství Lutsk… 26.března 1943. Svezené oběti k identifikaci a pohřbu – oběti masakrů spáchaných OUN – UPA. Za plotem stojí Jerzy Skulski, který si zachránil život díky zbrani.

 vm26

Polovecka oblast, újezd Čortkov, vojvodství Tarnopol, les, nazývaný Rosochac. 16. – 17. leden 1944. Místo, ze kterého bylo vyňato 26 obětí – polští vesničané z Polovce, zavraždění a umučení UPA.

vm27

Podarkov – Kleščinská: zavražděná vrahy z UPA 16.8.1943. Jsou zřetelné stopy mučení.

 „.. V Novoselkach, v Rivnenske oblasti, byla jedna Komsomolka Motrja. Vzali jsme ji na Verchovku ke starému Žabskému. Starý Salivon v jedné ruce držel hodiny, a v druhé srdce a díval se, jak dlouho bude tepat srdce v ruce. A když přišli Rusové, jeho synové mu chtěli dát postavit pomník, říkali, že bojoval za Ukrajinu.“  (z výslechu banderovce)

 vm28

 Oblast Belzec, újezd Rava Ruska, vojvodství Lvov. 16.června 1944. Oběť s rozpáraným břichem a vnitřnostmi, a visící zápěstí po useknutí banditů UPA.

 vm29
Belzec,újezd Rava Ruska, vojvodství Lvov, 16.června 1944.
vm30

Belzec, újezd Rava Ruska, vojvodství Lvov, 16.června 1944. Místo masakru v lese.

vm31

 Lipniki, újezd Kostopol, vojvodství Luck. 26.března 1943. Před pohřbem polských obětí nočního masakru OUN -UPA, svezených k Lidovému domu.

***

V Polsku je velmi dobře znám Volyňský masakr. Výňatek z knihy uvádí seznam zvěrstev, kterými ukrajinští nacisté masakrovali civilní obyvatelstvo:

 •  zatloukání dlouhého a tlustého hřebíku do lebky.
 •  stažení kůže z hlavy i s vlasy (skalpování).
 •  vyříznutí „orla“ na čelo (orel – znak Polska).
 •  Vypíchnutí očí
 •  uříznutí nosu, uší, rtů, jazyka.
 •  Propíchnutí dětí a dospělých kůlem
 •  Probití hlavy tlustým drátem od ucha k uchu.
 •  podřezání hrdla a vytažení jazyka otvorem
 •  Vybití zubů a zlomení čelisti.
 •  roztržení úst od ucha k uchu.
 •  utěsnění úst při přepravě ještě živých obětí.
 •  otočení hlavy naopak

 

vm32

 •  rozdrcení hlavy upnutím do svěráku a utažením šroubu.
 •  odřezání úzkých proužků kůže ze zad či obličeje.
 •  Zlomení kostí (žebra, ruce, nohy).
 •  odřezání ženám prsy a nasypání soli do ran
 • odsekání mužských genitálií srpem.

 

vm33

 •  rozpárání břicha těhotné ženy bajonetem.
 •  rozpárání břicha a vytažení střev dospělým i dětem
 •  rozparání břicha těhotné ženě, vytažení plodu, vložení do břicha například živé kočky a zašití.
 •  rozpárání břicha a nalití vařící vody.
 •  rozpárání břicha a vložení dovnitř kamenů a vhození do řeky.

 

vm34

 •  rozpárání břicha těhotné ženě a vložení rozbitého skla dovnitř.
 •  vytrhání žil od rozkroku k chodidlům.
 •  vložení rozžhaveného železa do pochvy
 •  Vražení špičatého kůlu do pochvy a probití až do hrdla
 •  Odříznutí přední části trupu ženy zahradním nožem od vagíny po krk a vytažení vnitřností
 •  pověšení obětí za vnitřnosti

 

vm35

 •  vložení do pochvy nebo konečníku skleněné láhve a její zlomení.
 •  rozpárání břicha a nasypání dovnitř krmné směsi pro hladová prasata, které toto žraly s dalšími vnitřnostmi
 •  Odříznutí nožem nebo odsekání rukou nebo nohou (nebo prstů na rukou a nohou).
 •  Pálení dlaní na horké plotně
 •  přeříznutí trupu pilou

 

vm36

 •  Posypání svázaných nohou žhavým uhlím.
 •  přibití rukou hřebíky ke stolu, a noh k podlaze.
 •  Rozsekání sekerou celé tělo na části.
 •  Přibití malého dítěte za jazyk ke stolu
 •  rozřezání dítěte nožem na malé kousky.
 •  Přibití malého dítěte bajonetem ke stolu

 

vm37

 •  zavěšení dítěte za mužské přirození ke klice.
 •  rozdrcení kloubů na nohou a rukou dětem
 •  vhození dítěte do plamenů hořící budovy.
 •  chycení dítěte za nohy a rozbití hlavy o zeď nebo troubu.
 •  zavěšení ženy na strom vzhůru nohama a odříznutí prsou a jazyka, rozpárání břicha, vypíchnutí oči a odřezání nožem kusů masa z těla
 •  Přibíjení malých dětí hřebíky ke dveřím.

 

vm38

 •  zavěšení oběti hlavou dolů na strom a rozdělání ohně pod hlavou
 •  Vhození dětí a dospělých do jámy a  zaházení kameny
 •  Vražení kůlu do břicha
 •  přivázání člověka ke stromu a střelba na něj jako do terče
 •  Přivázání ženy za ruce a nohy ke dvěma stromům, rozpárání břicha a hrudníku
 •  Vlečení matky se třemi dětmi po zemi, svázanými spolu
 •  Svázání několika lidí ostnatým drátem a polévání je studenou vodou

 

vm39

 •  Zakopání člověka po krk do země a useknutí hlavy kosou
 •  Roztržení těla za pomoci koní
 •  Roztržení člověka, přivázaného ke dvěma ohnutým napnutým stromům
 •  Tažení člověka po ulici lanem uvázaným kolem krku.
 •  Upálení člověka politého lihem
 •  Obložení člověka snopy slámy a upálení – tzv. Neronova pochodeň
 •  Napichování dětí na vidle a upálení v ohni
 •  Stažení kůže z těla a nalití do ran inkoustu nebo vařící vody
 •  zavěšení na ostnatém drátě
 •  Přibíjení rukou k prahu domu…

Aby se nezapomnělo…

vm40  Tyto kosti byly shromážděny z jednoho (!) masového hrobu po exhumaci v roce 1992.

vm41

Památník v Polsku, na kterém je napsáno:

„Kdybych zapomněl na ně, můj Bože na nebi, zapomeň na mě.“

Jestli něco podobného čeká na „špatnou“ národnost Ukrajiny, ukáže čas …

67 komentářů: „Kdybych měl zapomenout na ně, Bože na nebi, zapomeň na mě…

 • 21. 2. 2021 (7:49)
  Trvalý odkaz

  Jsem zděšena, jsem šokovaná, jsem smutná…. Tohle člověk člověku…. Člověk byl, je a bude nebezpečný predátor… Tohle se již nesmí nikdy, nikdy opakovat…. Srdce mi puká.

  Reagovat
  • 8. 2. 2022 (21:50)
   Trvalý odkaz

   A takové zvěři se u nás staví památníky a ti kteří bojovali za naše osvobození jsou haněni a jejich sochy odstraněny.

   Reagovat
  • 9. 2. 2022 (4:10)
   Trvalý odkaz

   Bohužel už se to opakovalo. V každé válce se podobná zvěrstva dějí v menším i větším měřítku. Válka je chaos a bezpráví. V době majdanu se podobná zvěrstva na ukrajině opakovala např. v domě odborů. Dodnes nevyšetřeno a teroristi jsou vydávání za naše spojence.

   Reagovat
  • 24. 2. 2022 (10:17)
   Trvalý odkaz

   To neboli ľudia čo toto spravili, oni tak len vypadali.

   Reagovat
   • 4. 6. 2023 (10:08)
    Trvalý odkaz

    Pro ně není ani oslovení zvířata ,ta by to svému druhů neudělala…a na to se má zapomenout?proč v médiích se nic takového neobjeví?čím se tenhle ..pranarod chce chlubit?to snad nedokázali ani fašisti

    Reagovat
  • 8. 3. 2022 (15:40)
   Trvalý odkaz

   Bohužel tyto fotografie se nehodí – jsou ještě víc proti „lidskosti“ – daleko častěji se připomínají fotky z koncentračních táborů – i proto u některých Ukrajinců je pořád Stefan Bandera národním hrdinou!!! Historie je jedna a vždycky je špatné její „překrucování“ stejně jako je hanobení pomníků Rudé armády – kolik životů vyhaslo pro naši svobodu – a neználkové historické pravdy si „hrají na moralisty !!!

   Reagovat
  • 18. 3. 2022 (19:28)
   Trvalý odkaz

   Jak je možné, že člověk jako tvor s největší inteligencí, ze všech milionů živočišných druhů se jako jediný z těchto milionů dokáže takto chovat!!!!!!

   Reagovat
   • 3. 4. 2023 (21:49)
    Trvalý odkaz

    Neuvěřitelné, co člověk dokáže udělat druhému člověku a hlavně PROČ, opravdu tady někdo ještě může věřit tomu, že existuje nějaký |Bůh? Hrůza, která už nesmí nikdy, nikdse opakovat! Američané to dělai v malé vesničce My-Lai…

    Reagovat
  • 19. 12. 2022 (15:19)
   Trvalý odkaz

   Svině, to by ani skopčáci neudělali, a že to byli pěkní grázlové. O to je smutnější, že tyto fašisty podporuje lidský odpad – naše vláda a hodně vymytých mozků, kteří bezmezně věří tomuto xindlu.

   Reagovat
  • 27. 12. 2022 (19:23)
   Trvalý odkaz

   Ukrajinci byly vždy fašisti a vrazi! Teď jim to Rus s Polákem snad oplatí

   Reagovat
  • 19. 4. 2023 (10:02)
   Trvalý odkaz

   O těchto hrůzách mi vyprávěla má matka /nar. 1910/,když nás 1968 obsadili Rusové, u nás to byli Ukrajinci. Dodnes si to pamatuju. Byl to však jen slabý čajíček toho, co jsem dnes viděla. To ani zvěř nedělá, ta zabíjí čistě a rychle. Tyto stvůry se vůbec neměli narodit. A jejich potomci, kterým zde naše vláda poskytla azyl?
   Stoupencům Bandery! Jejich nacistických symbolů! A nikomu to nevadí. Když jsme se) učili ve škole o 2.sv.va’lce
   Každý normální Čech je odsoudil. Jeden žák si zkusil nakreslit ha’kovy‘ kříž a skoro ho „ukamenovali“. U nás se vzpomíná na Lidice. Ale skoro už nikdo nezná z našich mlady’ch
   širší podrobnosti. Nikdo na světě by na taková zvěrstva neměl zapomenout. A Ukrajinci je adorují. Všude banderovske‘ znaky. Zeptejte se Poláků, co ti si o tom Banderovi myslí!

   Reagovat
 • 14. 12. 2021 (0:02)
  Trvalý odkaz

  Je to něco příšernýho. Za to neexistuje žádné odpuštění, jen trvalé zatracení.

  Reagovat
 • 8. 2. 2022 (20:40)
  Trvalý odkaz

  A teď spálili lide v Odesse a dobíjeli padajících z oken, nic se nemění ani v21 století. Hnus podporovat stát, kde tohle se považuje za hrdiny-

  Reagovat
 • 10. 2. 2022 (11:21)
  Trvalý odkaz

  Někde jsem četl názor evolučního biologa, který říkal , že člověk je tvor od přírody agresivní, kterému nedělá problém zabíjet jedince vlastního druhu a že momentálně žijeme v překvapivě klidné době. Je to děs, čeho je náš živočišný druh schopen a jak snadno vzplane vlna agrese. Mysleme na to a snažme se vidět a tlumit kořeny násilí v samém počátku.

  Reagovat
 • 11. 2. 2022 (11:01)
  Trvalý odkaz

  Tenhle článek se mi dostal do rukou náhodou, myslela jsem, že nezvládnu dočíst konce. Je mi z toho úzko, a jen se ptám, proč? Proč tyhle hrůzy. 😢😓. Takhle se snad nechovali němečtí nacisté. A tím určitě neslehčuji jejich řádění, ale je to tak.

  Reagovat
 • 16. 2. 2022 (23:18)
  Trvalý odkaz

  Viděl jsem na nějakém Filmboxu film „Volyň“. I nejhnusnější horor je proti tomu romantický film. Je to o hrůzách,které jsou popsány nahoře.
  RCH

  Reagovat
 • 20. 2. 2022 (12:00)
  Trvalý odkaz

  V Ukrajíncích není nic dobrého po převratě je již dost dlouhá doba aby dali svou zem do pořádku a začali obdělávat půdu a slušně pracovat. Neposílejte jim zbraně pošlete jím lopaty a pozavírejte zloděje
  teť se vymlouvají na Rusko .

  Reagovat
 • 23. 2. 2022 (18:59)
  Trvalý odkaz

  Taková krutost. Ještě si to zdokumentovali. Všichni bychom se měli postarat, aby se toto nikdy, nikde neopakovalo. Diplomaté celého světa by se měli spojit a zabránit jakémukoliv vojenskému konfliktu. A USA by se neměla vměšovat do záležitostí Evropy.

  Reagovat
 • 25. 2. 2022 (21:56)
  Trvalý odkaz

  ted neonacisty na ukraine tohle delali 8 let.prisel cas odplaty

  Reagovat
  • 4. 6. 2023 (10:17)
   Trvalý odkaz

   A média o tomto neskutečném zvěrstvu které snad nedokázali ani fašisti mlčí… čím se tento pranarod chlubí? Je to otřesné co „člověk“ dokáže….chtějí stále válčit a co dělali nedávno na Dombasu Rusům civilistum? O tom se také nesmí mluvit

   Reagovat
 • 26. 2. 2022 (6:22)
  Trvalý odkaz

  Je to strašné. Přitom Poláci nenávidí Rusy a podporovali by Ukrajinské fašisty!

  Reagovat
 • 27. 2. 2022 (0:28)
  Trvalý odkaz

  Očekával bych taková zvěrstva někde od ….vlastně mimo jisté obyvatele Asie mne nikdo jiný nenapadá. Ale pokud se k tomu propůjčí tolik lidí jakéhokoliv národa potom vidím jako jedinou cestu takové společenství odstranit a to do posledního kusu! Jak vůbec může něco takového někoho napadnout? Nevím, nechápu to! Něco je tam vadné!

  Reagovat
 • 1. 3. 2022 (15:27)
  Trvalý odkaz

  Tak k těmto “hrdinům” se hlásí současná Ukrajina. Už bylo načase.

  Reagovat
 • 2. 3. 2022 (18:34)
  Trvalý odkaz

  Tak tohle dělali ukrajinci?Já jsem četla, že byli hodně nápomocni v koncentračních táborech němcům. Není k tomu co dodat, at‘ se na to ukrajinští banderovci podívají ahlavně poláci. viděla jsem film o tomto ději, ale že takto , jsem netušila,

  Reagovat
 • 3. 3. 2022 (20:55)
  Trvalý odkaz

  bože prosím dej, ať všechna tato zla minulá a zla současná jsou potrestána a vrazi ihned zemřou

  Reagovat
 • 4. 3. 2022 (22:00)
  Trvalý odkaz

  To se neda okomentovat. Ani si nedokazu predstavit, ze tohle nekdo nekomu udela…
  Silenost.

  Reagovat
 • 6. 3. 2022 (9:45)
  Trvalý odkaz

  Hrůza.
  Zveřejnit, zveřejnit, ať to nepřátelé Ruské federace a Putina vidí.
  Okamžitě posílám dál.

  Reagovat
 • 6. 3. 2022 (21:56)
  Trvalý odkaz

  Doslova strašidelné, nepochopitelné a vlastně slovy se ta hrůza vyjádřit nedá. Je dobře že se tyto dokumenty zveřejňují i když se domnívám že nynější ukrajinští nacisté a banderovci by byli ochotni jít ve šlépějích svých předků. Dnešní záběry z Ukrajiny to dokládají a to již od roku 2014 kdy upalovali a zabíjeli stejně jako jejích dědové.
  Doufám že se na tyto pravdivé dokumenty dívají politické zrůdy jako je Pekarová, Černochová a Langšádlová a na Sovensku Čaputová. Pánové ve vládách jsou stejné zrůdy. Lidé po celém světě by se měli omluvit za nenávist která vzkypěla proti V.V.Putinovi. Zákrok měl být učiněný už v roce 2014. Je nutno připomenout hluchotu USA a mnutí si rukou štěstím jak se jim podařilo rozeštvat Slovany.

  Reagovat
 • 6. 3. 2022 (23:38)
  Trvalý odkaz

  Mali by to vidieť naši vladari a prezidentka,ktorí podporujú a obhajujú krajinskú vládu!
  HANBA,HANBA,OTRASNÉ,NESKUTOČNE!!!!!

  Reagovat
 • Pingback: Paralelné svety vol. 15 – Alea iacta est – swissoldo

 • 9. 3. 2022 (17:51)
  Trvalý odkaz

  Toto by mal vidiek každý a plakal by ako ja ale isto iste by už v zivote nepodporoval zbraňami vrazdenie

  Reagovat
 • 12. 3. 2022 (18:21)
  Trvalý odkaz

  Podepisuji závěrečný komentář o „překrucování historické pravdy“ Bohužel i ve školách podle přání vládnoucí garnitury – v minulosti „prosovětská“, nyní až moc silně „proamerická a evropanská“, ale nějak se mně tam vytrácí ta láska k vlasti, kterou nám od 1 třídy vštěpovali ve škole a i doma! Václav.

  Reagovat
 • 14. 3. 2022 (9:43)
  Trvalý odkaz

  Jsem už vyššího věku a tyto věci znám . Vždycky mě však znovu a znovu šokuje odporná krutost těchto vražd . To je prostě neomluvitelné . A vláda , která do své armády přijme vojska s ideologií stejnou jako měli tito vrahouni je vláda zločinná !!! A zaslouží si trest nejvyšší !!!

  Reagovat
 • 14. 3. 2022 (17:08)
  Trvalý odkaz

  Nejhorší zvěrstva,o kterých jsem kdy četla!!!Naprosto nepředstavitelne šílené hrůzy lidských stvůr!!!!Ano,srdce mi puká, plakala jsem, když jsem viděla ty děti a četla, jak je týrali a nechutně zabíjeli!!!! Otřesné!!! Jen prosím, může mi někdo říct, z jakého důvodu jsou tyhle stvůry na světě???? Proč se rodí???? Bože, tohle se nesmí dit!!!!Nikdy!!!!

  Reagovat
 • 15. 3. 2022 (19:36)
  Trvalý odkaz

  strašné, ale to v TV neuvidíme. Jen „sadistické“ Rusy. tJ

  Reagovat
 • 15. 3. 2022 (19:36)
  Trvalý odkaz

  strašné, ale to v TV neuvidíme. Jen „sadistické“ Rusy. tJ

  Reagovat
 • 16. 3. 2022 (23:03)
  Trvalý odkaz

  Co může k tomu to říci ČLOVĚK? Snad jen.
  Doba zlá je! Raděj ať zhyne můj rod! Země má pravo VETA. Lidi pochybujou.

  Reagovat
 • 12. 4. 2022 (13:29)
  Trvalý odkaz

  K tomu nemohu nic říci. Nenacházím slova.

  Reagovat
  • 4. 4. 2023 (20:23)
   Trvalý odkaz

   Nevyslovna bolest a smutek mě přepada, ale nejhorší na tom je, že mladší generace to podle mainsteamu neberou vážně, aby si nevytvářely špatný obraz o Ukrajině. Dokonce i wikipedie neposkytuje pravdivou informaci a už jsem setkal s odpovědí, že nacionalistu na Ukrajině je pouze hrstka.
   Historie se nesmí zapirat, ale už to dělá i ministr Jurečka , když tvrdil, že Česko zachránily USA.

   Reagovat
 • 27. 8. 2022 (12:09)
  Trvalý odkaz

  Shoduje s e vzpomínkami našich západních letců převelených na východní frontu. Nebáli se němců s důstojnou popravou pro ně . Ale možnosti padnout do rukou banderovců s bestiálním koncem a zacházením.

  Reagovat
 • 27. 8. 2022 (12:16)
  Trvalý odkaz

  Co myslite, ze dnes jsou ti ukrajinsti nackove-Azov atd. a ti novodobi banderovci lepsi?? zapomente, je to stejna sebranka zlocincu jak za 2 svetove valky a vrazi z USA a EU politici to podporuji, svine.

  Reagovat
 • 30. 8. 2022 (19:57)
  Trvalý odkaz

  Něco takového se dělo i za púsobení ustašovských fašistú v Jugoslávii . Veřejné vraždy a linčování kněží . 6enám uřezávali prsa a znásilňovali je , uvázali děti a ženy ke stodole a tu zapálili . Toto bylo zdokumentováno , tu stránku kde sem to dohledal sem momentálně nenašel ale něco z toho je aspoň tady http://www.ceskenarodnilisty.cz/clanky/chorvatsky-fasismus.html
  Pokud si necháme od našich vlád neustále lhát ,nebudeme se tím jen podílet na zvěrstvech páchaných jinde ale staneme se jejich součástí .

  Reagovat
 • 15. 10. 2022 (8:50)
  Trvalý odkaz

  Nevím ten důvod k takovému jednání. Chtěl bych slyšet, nebo vidět také vyjádření Ukrajinců a Poláků.
  Neznám příčiny a ptám se proč k tomu došlo? Normálně se tomu nechce věřit, rozum to nebere.

  Reagovat
 • 27. 12. 2022 (8:41)
  Trvalý odkaz

  Ty fotografie jsou opravdový peklo . Tahle zrůdnost je naprosto nepochopitelná , že je někdo něčeho takového schopný .

  Reagovat
 • 27. 1. 2023 (19:29)
  Trvalý odkaz

  Hamba Polakum, ze zapomeli.!!!!!!
  To co predvadi soucasne polske vedeni
  Je pro mne sbsolutne nepochopitelne !!!

  Reagovat
 • 17. 2. 2023 (17:48)
  Trvalý odkaz

  A nesvádí se to na Rusy? Ani bych se nedivil. Proč ti Poláci tak na ty Ukroše drží, když toto jim prováděli, to mi nejde do hlavy.
  A na UA se takovéto sebranky houfují, co fandí fašismu a oslavují ho a my mlčíme a přecházíme to. A vedení UA o tom určitě také ví, ale nic nedělá, tak potom jsou s nimi nějak spjatí…

  Reagovat
 • 28. 2. 2023 (14:55)
  Trvalý odkaz

  Toto je hrozné, nemám slov narodil jsem se v roce 45 ale toto jsem takhle drastické nevěděl, tato vláda se silně přibližuje k tomu aby to co je popsáno výše se opakovalo je mi s toho zle

  Reagovat
 • 1. 3. 2023 (7:27)
  Trvalý odkaz

  Seru na Ukrajince Naše vláda podporuje jejich fašizmus a klidně je nechá hajlovat na Václaváku – je to NAŠE ZEMĚ – jestli budeme jen blbě koukat s otevřenou hubou a nic nedělat máme tu r.1938 v plném obraze

  Reagovat
 • 1. 3. 2023 (17:51)
  Trvalý odkaz

  Otřesné, nechutné, odporné. Tohle by si měla přečíst Halina Pawlowská, která řekla, že se u nich doma celý život řešila svoboda Ukrajiny a že chápe svého otce. Tak tohle její otec nevěděl, co se dělo? Otázka proč nezůstal na Ukrajině…..

  Reagovat
 • 3. 3. 2023 (16:21)
  Trvalý odkaz

  Moji matce zabili jedineho sourozence, meho kmotra, jedineho pribuzneho, bratrance, z otcovy strany a jeste jednoho z matciny strany. Stryce varovali, ze si v noci pro nej prijdou , at odjede do mesta. Zachranil se s rodinou. Dcera si vzala Ukrajince, nevratila se do CSR, rodina ji mohla navstevovat, Stryce presvedcili az v r. 1974 a jel tam, pak ho presvedcili, aby se jel podivat na vesnici, kde se narodil, a kde delal starostu kdyz utikal do mesta. Jeli taxikem, on z neho nevystoupil a mel nasazeny slunecni bryle, aby ho nikdo nepoznal. V nasi vesnici jednu celou rodinu vyvradili, az na 4 letou holcicku, schovala se pod schody, zemrela pred asi 5 lety, ostatni nahazeli do studny.
  Z nasi ceske vesnice se vsichni vratili co CSR. Nechteli zit nekde, kde clovek uleha se strachem, zda se dozije rana. Takovi byli ukrajinsti nacionaliste, banderovci v r. 1946. Soucasni se od nich lisi jen tim, ze vsude maji nacisticke znaky, hlavne na tele. Videl jsem nekolik mp4.
  Neco podobneho, ale i hodne stejneho, jsem videl v jednom videu s tim, ze pocet obeti byl vycislen na 192 tisic. Protoze Polaci zabrali Volyn, k velke radosti Zapadu, zabrane uzemi jim ve Versailske smlouve zustalo. Proto museli Ukrajinci likvidovat predne Polaky, Cechy jen v Ceskem Maline a na ostatni bylo casu dost po valce.

  Reagovat
 • 4. 3. 2023 (0:04)
  Trvalý odkaz

  Hrůza a naši politici toto schvalují. Bez komentáře…

  Reagovat
 • 12. 3. 2023 (21:42)
  Trvalý odkaz

  Nemohu zadržet pláč, to je zvěrstvo, lidi, probuďte se!!!!!!!

  Reagovat
 • 13. 3. 2023 (3:33)
  Trvalý odkaz

  Nemohla jsem dočíst všechna zvěrstva, které Banderovci konali. Viděla jsem film Volyň, zanechal ve mě
  hlubokou stopu, dobře natočený syrový film. Nemám slov…..

  Reagovat
 • 21. 3. 2023 (23:48)
  Trvalý odkaz

  To by povinne mali čítať všetci, čo dnes podporujú Ukrajinu. Pre UA je Bandera a spol. dnes národný hrdina.
  Dnes neútočia na Poliakov, ale na Rusov. To je jediný rozdiel.
  Poliakom by to chcelo otrepať o ich sprosté hlavy.

  Reagovat
 • 2. 4. 2023 (13:42)
  Trvalý odkaz

  Každému za zvolaním „Slava Ukrajine“ povinne nechať pozrieť tieto fotky! Žiaden normálny človek nemôže súhlasiť a volať na slávu takejto minulosti.

  Reagovat
 • 13. 4. 2023 (20:38)
  Trvalý odkaz

  Jenom ten věnec pochází z roku 1923. Rómka Marianna Dolinska zavraždila a pověsila tak své děti. Bylo by hnusné, aby někdo zpochyňoval zvěrstva banderovců skrz tu fotku.

  Reagovat
 • 7. 5. 2023 (16:25)
  Trvalý odkaz

  A přes tohle všecko polská vláda Banderovce dneska podporuje… Nechápu.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.