Proč se SSSR vzdal jaderných kulek
Atomové náboje do ručních zbraní byly opakovaně popsány ve sci-fi literatuře, ale jen málo lidí ví, že taková munice nebyla v SSSR žádnou fikcí, ale byla to realita. Jedna taková kulka by roztavila tank, a několik atomových střel by zničilo několikapatrovou budovu. Tak proč Sovětský svaz omezil výrobu tak silné munice?
Během studené války, kdy šlo o dosažení vojenské parity s USA (a někdy i převahy) byly atomové kulky vytvořeny. A nejen vytvořeny, ale také odzkoušeny! Bylo to střelivo ráže 14,3 mm a 12,7mm pro těžké kulomety. Nicméně, podařilo se vytvořit i naboj ráže 7,62 mm, ale ne pro útočné pušky Kalašnikov, ale pro jeho kulomety. Skutečností je, že šlo o nejminiaturnější jadernou zbraň na světě.
Jak je známo, v jakýchkoli jaderných hlavicích by měl být přítomen štěpný materiál. Je to uran 235 nebo plutonium 239, ale aby došlo k explozi, hmotnost těchto kovů by měla překročit kritickou mez, kolem jednoho kg. Jenže při objeveni transuranů, konkrétně prvku kalifornium – nebo spíše jeho izotopu s atomovou hmotností 252, bylo zjištěno, že jeho kritická hmota má pouze 1,8 g! Navíc, charakteristickým znakem rozpadu bylo velmi efektivní štěpení, při kterém se okamžitě uvolnilo 5-8 neutronů (pro srovnání: u uranu a plutonia to jsou pouze 2 nebo 3 neutrony). To znamená, že k jadernému vybuchu stačil jen malý „hrášek“ látky! To je důvod, proč vzniklo pokušení použít kalifornium do jaderných střel.
Je známo, že existují dva způsoby vzniku california. První a nejjednodušší – pri explozi silné termonukleární bomby s plutoniovou roznětkou. Za druhé – tradiční výroba izotopů v jaderném reaktoru.
Termonukleární výbuch je účinnější, protože hustota neutronového toku je mnohem vyšší než při provozu reaktoru. Kalifornium je však rozmetáno do prostoru. Na druhé straně – kalifornia i pro kulku musí být potřebné množství. Samotný princip této munice je neuvěřitelně jednoduchý: malý kus california o hmotnosti 5-6 g je ve tvaru činky – dvě polokoule na tenké stopce. Nálož uvnitř kulky srazí obě polokoule do tvaru koule, která při ráži 7,62 mm dostane průměr 8 mm, čímž vznikne nadkritické množství a vznikne jaderný výbuch. Ve střele musela tedy být miniaturní počinová nálož a pro zajištění balistických vlastností musela být zároveň těžší než běžné střely.
Nicméně, hlavní problém, který nakonec rozhodl o osudu této unikátní munice – bylo teplo, které provází neustálý rozpad kalifornia. Všechny radioaktivní látky se rozpadaji, a proto se i zahřívají. Čím kratší je jejich poločas rozpadu, tím více tepla vydávají. Střela s kaliforniem vydává nepřetržitě asi 5 wattů tepla. Zároveň v důsledku jeho oteplování se mění vlastnosti výbušnin a rozbušky, a silné zahřívání je prostě nebezpečné, protože střela může uvíznout v komoře nebo v hlavni, nebo ještě hůře, může spontánně explodovat při výstřelu.
Proto uchovávání těchto střel vyžaduje speciální chladicí box, s tloušťkou měděné stěny asi 15 cm, s oddily pro 30 nábojů. Mezi nimi pod tlakem cirkulovala chladicí kapalina – kapalný amoniak – poskytující nábojům teplotu asi -15 ° C. Toto zařízení spotřebuje kolem 200 wattů elektrické energie, a vážilo asi 110 kg, takže ho bylo možné přepravovat pouze ve speciálně vybaveném vozidle. V konvenčních atomových bombách je chlazení důležitou součástí konstrukce, ale přímo uvnitř bomby. Jenže u této miniaturní střely nutně muselo být umístěno vně. Jenže dokonce i na -15 ° C zmražena kulka by musela být použita do 30 minut po vyjmutí z chladničky, a během této doby bylo nutné mít čas na nabití, zaujmutí palebného postavení, výběr požadovaného cíle a vystřelení.
Pokud během této doby nebylo možné vystřelit, naboj se vrátil zpět do chladničky a byl znovu ochlazen. V případě, že kulka byla z ledničky déle než hodinu, pak jeji použití bylo kategoricky zakázáno, a byla zaslána na speciální opravu.
Dalším závažným nedostatkem bylo šíření uvolněné energie při výbuchu každé takové kulky, tj. 100-700 kilogramů TNT, což je závislé na podmínkách skladování kulek a (a to je důležité) na materiálu cíle, na který se střílelo.
Také výbuch ultra-malého jaderného naboje se nijak nepodobá explozi klasické atomové bomby a také nevypadá jako exploze běžné chemické výbušniny. V prvním i druhém případě vznikají tuny dalších horkých plynů (v prvém případě více, v druhém, samozřejmě méně) rovnoměrně zahřátych na teplotu tisíců stupňů C. A zde – malá kulička o devíti gramech prostě nemůže fyzicky předat okolnímu prostředí veškerou energii svého jaderného rozpadu, vzhledem ke svému velmi malému objemu a hmotnosti.
Pochopitelně, výbuch 700 a dokonce i 100 kilogramů chemické výbušniny je velký. Ale i tak – nárazová vlna z exploze atomových střel je mnohem slabší než u stejného množství klasických výbušnin, ale úroveň záření je však velmi silná. Z tohoto důvodu by se jimi mělo střílet pouze na maximální vzdalenost, ale i tak střelec mohl dostat významnou dávku záření. Takže, i když se bude střílet na maximální vzdálenost, i tak bude použití této atomové munice omezeno na pouze tři výstřely.
Nicméně, i jediný výstřel by byl obvykle víc než dost. Navzdory tomu, že by neprorazil pancíř moderního tanku, tepelná energie v místě dopadu by byla taková, že část pancíře by se odpařila a okolní kov by se natavil do té míry, že věž i ostatní součásti by se slily v jedno. Poté, co by doslo k vybuchu v cihlové zdi, odpařil by se asi krychlový metr zdiva a po explozi tří kulek by se i mnohapatrová budova obvykle zhroutila.
Nicméně, bylo zaznamenáno, že při pádu kulky do nádrže s vodou by k jadernému výbuchu nedoslo, neboť voda zpomaluje a odráží neutrony. Tohoto efektu by se dalo okamžitě využít k ochraně, takže to dokazuje, že i proti takové suprerzbrani existuje obrana.
Kromě toho, zásoby kalifornia rychle mizí. Poločas jeho rozpadu je pouhých 2,64 roku. Výroba kalifornia v reaktoru je velmi drahá, a objem jeho výroby je velmi malý. Samozřejmě, že armáda se nezastaví před žádnými náklady, pokud má silnou potřebu takové zbraně. Nicméně, výroba něčeho tak exotického, co mohou snadno a efektivněji nahradit obyčejné a levnější prostředky, postrádá opodstatnění.
To bylo důvodem zhroucení programu krátce před smrtí Leonida Brežněva.
Navíc, trvanlivost těchto unikátních kulek nepřesáhla šest let, takže ani jedna se do nasich dob nezachovala. Samozřejmě, že od té doby by se jisté dalo mnoho z těchto zbrani modernizovat a vylepšit.
Nicméně, zákony fyziky jsou neúprosné. Ty velmi podstatně omezily možnosti jejich použití.
Na druhou stranu, dnešní ruské přenosné protiletadlové systémy „Strela“ a „Igla“ používají naváděcí systém, který je ochlazen na -200 ° C tekutým dusíkem a … není v tom žádný problém.
Možná, dříve nebo později, bude problém s přenosným chladicím systémem vyřešen a na tanky pak bude moci střílet atomovymi střelami skoro každý voják!
Z ruských zdrojů