Jak to bylo v Únoru 1948 (1)

gottwaldVládní krize

Rostoucí podmanění státního represivního aparátu KSČ vzbudilo ostrou reakci pravice. Národní socialisté se navíc obávali, že nadcházející sjezd závodních rad přijde s dalšími požadavky na znárodnění. Na schůzi parlamentního bezpečnostního výboru 29. ledna protestovali poslanci sociální demokracie a národních socialistů proti změnám ve velitelství Sboru národní bezpečnosti (SNB).13. února se ministr Drtina na schůzi vlády postavil proti těmto změnám a vláda přijala rezoluci anulující tyto změny. Schůze se nezúčastnil nemocný ministr vnitra Nosek a předseda vlády Gottwald oznámil, že podá zprávu 20. února.

16. února se národně socialističtí ministři Zenkl, Drtina, Stránský a Ripka sešli s poslanci Krajinou a Firtem a rozhodli se „latentní krizi zmenit v otevřenou krizi“. Národní socialisté informovali o svém záměru rezignovat lidovce a slovenské demokraty, získali také podporu sociálního demokrata Majera a prezidenta Beneše.

20. února informovali Gottwalda, že se schůze vlády zúčastní jen pokud dostanou záruky, že bylo rozhodnutí vlády z minulého týdne provedeno. Odpoledne 12 ministrů rezignovalo. Sociálně demokratičtí ministři, ani nestraníci Masaryk a Svoboda však nerezignovali, takže vláda mohla podle ústavy z roku 1920 pokračovat ve své činnosti legálně.

 

Pokračování

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.