K slovensko-maďarským vztahům (2)
Slovákům v Maďarsku se víc slíbilo, než se pro ně udělalo
Ministr zahraničních věcí, Jan Kubiš, není spokojený s podporou, kterou věnuje Slovensko Slovákům v Maďarsku. Konstatoval to po setkáni s představiteli Celostáíní slovenské samosprávy a zástupci Svazu Slováků v Maďarsku. …
Slovensko není důsledné při plnění slibů krajanům. Potřebovali by o mnoho víc podpory v oblasti menšinového školství, osvětové práce či při možnostech studia na Slovensku. Ministr Kubiš se chystá více apelovat na instituce, zodpovědné za podporu menšin v zahraničí, aby byly důslednější… Na setkáni s krajany odeznělo, že pro slovenskou menšinu v Maďarsku je obrovským povzbuzením, když se o jejích potřebách mluví na nejvyšší úrovni. (17.12.2008, televize TA3)
Pro SMK má existenční význam zachovat si přízeň Maďarska a Evropy
V rozhovoru pro týdeník Szabad Újság vydávaný v maďarském jazyku na Slovensku, to vyhlásil Pal Csáky. „Setkání maďarských a slovenských veřejných činitelů bylo dobré ze dvou důvodů: Přispělo ke zmirnění napětí, Maďarsko velmi konkrétním způsobem poukázalo na fakt, že je pro něj důležitá situace maďarské komunity na Slovensku a kvůli nám vstupuje i do mezinárodního konfliktu… Na druhé straně každý, kdo viděl tiskové konference po setkáních, může říci…, že veřejní činitelé obou zemí nejsou v jedné kategorii. Za Maďarsko jednali připravení, k přátelským gestům ochotni a konkrétní návrhy řešeni předkládající politici s povrchními, nevzdělanými slovenskými politiky, schopnými reagoval na maďarské návrhy jen odmítavě.. Toto poznání je třeba využit í v mezinárodni politice“, cituje agentura MTI předsedu SMK. …
„Zatímco před několika měsíci převládala snaha přesvědčit kdekoho, že příčinou problémů ve slovensko-maďarských vztazích je SMK a její vedení, dnes je už zřejmé, že problémy způsobuje politika nacionalistické slovenské vlády.“ K extremizmu uvedl, že není možné v této otázce stavět na stejnou úroveň Slovensko a Maďarsko. Takovéto názory se skutečně objevily a podle Csákyho bylo mrzuté, když maďarští intelektuálové na Slovensku kladli na jednu úroveň vřískavé výtržníky z Maďarska a oficiální vládní politiku na Slovensku.
„Ve střední Evropě znamená podstatně větší starost existence a Činy nevypočitatelné, exírémistické slovenské vládní koalice“, tvrdil v rozhovoru P. Csáky (17. prosince 2008, TASR)
Hanebný nápis na poštovní schránce Svazu Slováků v Maďarsku (SSM)
Na poštovní schránce budapešťské sídla SSM se objevil hanebný nápis: „Zemřete, slovenské… (obscénní výraz!)- Pryč s Trianonem ! – Death for Slovakia!“
Úřadující tajemnice SSM po objevení nápisu 24. ledna 2009 informovala ihned policii, podala trestní oznámeni na neznámého pachatele. Případem se bude zabývat maďarská Národní vyšetřovací kancelář.
Zsolt Németh nechce reciprocitu, nic světoborného v Komlóši
Ve slovenském Komlóši představili veřejnosti nové dvojjazyčné tabule názvu ulic a městských institucí, které nainstalují do podzimu 2009.
Ve slovenské základní škole po odezněni maďarské a slovenské hymny promluvil i Zsolt Németh, předseda výboru Národního shromáždění MR pro zahraniční záležitosti a zahraniční Maďary, za opoziční FIDESZ-Maďarský občanský svaz, který prohlásil: „Menšinová otázka nemůže být diplomatickou otázkou, ale jen otázkou lidského práva.“ S menšinami je nutně zacházet na bázi občanských práv, a ne na základě toho, jak s nimi zacházejí v jiných zemích. Gregor Papuček dotvrzuje, že menšinová otázka je především základním lidským právem. Ano, pan Németh má pravdu. Jen bych se no rád zeptal, zda na to přišel nyní, nebo včera, předevčírem nebo dokonce dříve? Proč v Maďarsku zavádějí dvojjazyčné tabule jen ve Slovenském Komlóši a proč až od 24. prosince. Vždyť Slováci tu žiji od začátku 18. století. Proč tu dosud byly jen maďarské tabule? Na Slovensku v maďarských obcích jsou dvojjazyčné tabule již dávno! Jsou všude tam, kde žijí Maďaři. Nadto jsou tam ulice a instituce pojmenované po maďarských osobnostech. Zatímco ve Slovenském Komlóši jsou takové ulice: Hunyadi Matyáš u., Hunyadi Jánoš u.r Széchenyi ui., Kossuth Lajos u., atd.
Zsolt Németh si mysli, že to přispěje k posílení identity místních Slováků? Anebo to bude vzdání úcty slovenským předkům, kteří tuto osadu založili? Tak jako v Komlóši, tak i jinde v Maďarsku to nejsou Slováci, co pojmenovávají ulice a instituce své osady, dělají to místo nich maďarští úřednici, l když někde Slováci pojmenují svoji ulici slovensky, např. v Mlýncích je Slovácka ulice, nemůže to být oficiální název. Maďarští úředníci ho zrněni ne překladem {Slovácka u. – Szlovák u.}, jak se to dělá na Slovensku, ale dají ji úplně jiné, své jméno (Slovácka u. – Kossulh Lajos u.). Přitom Kossuth Lajos v !é ulici nebyl, neměl s ní nic společného. Nadto je i vůči Slovákům nezdvořilé, když právě Kossuth svého času vyhlásil, že slovenský národ neexistuje! Děkujeme pěkně za takové posilňováni slovenské identity, za takové „vzdávání úcty našim předkům“! Který vzor je potom shovívavější vůči menšině, maďarský či slovenský? Kdo koho by tu měl následovat, Maďaři Slováky nebo Slováci Maďary? Nebo by se to mělo stejně dělat na obou stranách, pokud to chceme řešit skutečně spravedlivě?…
Až bude maďarská národnostní politika „dělat s úctou, až bude národnostím zabezpečovat práva zaměřená na zachování jejich svérázu, která jim patří, potom Slováci nebudou mít příčinu dožadovat se reciprocity a ani Maďaři se ji nebudou muset bát… (Gregor Papuček) www.luno.hu
Pokračování