Proizraelské sdělovací prostředky

gazaPravda je záměrně potlačována. Oběti jsou nazývány teroristy. Úkladná agrese je vydávána za sebeobranu. Většina lidí věří lžím, jsou-li opakovány dost často. Lotři ze sdělovacích prostředků je zdůrazňují ad nauseam, k poblití.


Rakety z Gazy jsou odpovědí na obranu proti provokativnímu izraelskému bombardování a ostřelování. Následují články a komentáře s obviněním oběti. Je to běžná praxe západních sdělovacích prostředků. Haaretz zná lepší. Víc níže v bolestném zpravodajství. Od soboty (17. 11.) zabily izraelské letecké údery nejméně sedm Palestinců, tucet dalších zranily a poškodily nebo zničily civilní majetek. Izrael spáchal válečné zločiny. Zprávy sdělovacích prostředků je ignorovaly. Válečné větry vanou zlověstně.

Počátkem listopadu shazoval Izrael na Gazu letáky. Palestinci byli varováni před radikálním lidovým odporem. Také jim bylo řečeno, aby se nepřibližovali k hraničním oblastem své vlastní země. Podobné letáky byly shazovány v lednu 2009, po operaci Lité olovo. Obyvatelům Gazy bylo řečeno, aby nepřicházeli blíž než 300 m od hranic. Bezpečnostní síly by zasáhly každého, kdo se o to pokusí. Izraelská strategie bezpečnostního pásma je protizákonná a bojechtivá. Vynucuje si vyprovokování konfliktu. Střílí se po zemědělcích na polích. Stejně tak po dětech, z jakéhokoli důvodu. Vojáci je zabíjejí, jako by stříleli do terče. Rybáři na moři jsou obtěžováni. Někteří zabiti.

Palestinci jsou zlomyslně bráni jako cíle, jak se Izraeli zachce. Což vyvolává reakce. Podle mezinárodního práva je právo na sebeobranu posvátné. Izrael je nazývá terorizmem. Bombarduje, ostřeluje a občas následuje i válka. Týden před posledními izraelskými útoky napsali Izraelci z blízkosti hranice s Gazou Netanjahuovi a ministru obrany Barakovi:

„My, členové „Jiného hlasu“ (‚The Other Voice‘; komunita z oblasti Sderotu, bez politických ambicí, usilující o mírové řešení palestinského problému; pozn.překl.) z komunit blízko Pásmu Gazy, naléháme na izraelskou vládu, aby si přestala zahrávat s našimi životy a okamžitě otevřela diplomatické styky s vládou Hamásu! Už máme dost toho, že jsme sedící kachny na střelnici, sloužící politickým zájmům. Rakety odtamtud a bombardování odsud nás neochrání. Tato zem už dlouho, celá léta, zakouší hry války a hrubé síly. Obě strany zaplatily a stále platí vysokou cenu utrpení a ztrát. Tato zem dost dlouho, celá léta, zakoušela hry války a hrubé síly. Obě strany platily, a stále platí, vysokou cenu utrpení a ztrát. Už je čas hovořit a usilovat o dlouhodobé porozumění, jež umožní občanům po obou stranách hranice žít normálním životem.“

Stálí členové „Other Voice“ žijí ve Sderotu, těsně u hranice s Gazou. Udržují kontakt s Palestinci. Propagují dobré vztahy a dialog. Volají po „tvořivé akci“ ke dlouhodobým řešením. Chtějí chránit civilisty na obou stranách hranice před probíhajícím konfliktem. Doufají, že konfrontace a násilí budou jednoho dne vystřídány klidem a mírem v oblasti. Uznávají a odmítají utrpení Palestinců. Věří, že řešení mohou najít obě strany.

„Sdílená bolest a sdílené naděje jsou stavebními kameny, na nichž můžeme zastavit zvrhlý kruh strachu a utrpení a vybudovat novou, lepší budoucnost.“ Nutí izraelské i světové předáky konat pro mír a vrátit prostým Palestincům i Židům naději na život. Konflikt provází lidská tragédie. Zprávy ve sdělovacích prostředcích ji ignorují. Izraelským raketám, granátům a kulkám, zabíjejícím palestinské děti, věnují jen málo pozornosti.

Třináctiletý Hamid Abu Daqqa zemřel pár hodin poté, co ho střelili do hlavy. Jeho přečinem bylo, že byl na špatném místě ve špatném okamžiku. Jen minulý týden zabil Izrael šest dalších palestinských mladíčků. Haaretz, nejnámější izraelské webové zpravodajství, dal přednost jiným zprávám. 13. listopadu pod titulkem „Mezi násilím na hranicích s Gazou a syrským napětím zvažuje Izrael nový manévr“ uvedl: „Zdá se, že Netanjahu by se raději vyhnul významné operaci v Pásmu, což je to, proč pro něho je logickým během událostí nárůst leteckých úderů.“ Izrael plánuje nová „ofenzivní opatření proti Hamánu i dalším palestinským radikálním skupinám v Pásmu Gazy, uprostřed pokračující palby z pobřežní enklávy…“.

Cílené vzdušné údery a atentáty jsou pravděpodobnější. Izraelští vojenští a vládní činitelé se shodli při zvažování možností. „V blízké budoucnosti lze očekávat významnou vojenskou akci… (Tento) okamžik pravdy se blíží.“ Netanjahu řekl: „Svět musí pochopit, že Izrael má právo i povinnost bránit své občany. Nebudeme sedět se založenýma rukama. Budeme konat, abychom tuto situaci ukončili.“ Předem uvážená akce je nazvána sebeobranou.Haaretz ji oznámit nedokázal. Místo toho řekl: „Izraelská akce by obnovila klid na hranici s Gazou…“

Redakční sloupek Haaretzu nebyl o nic lepší. Pod titulkem „Limity zastrašování“ uvedl: „Stát Izrael nemá nárok nechat tisíce svých občanů žít pod palbou.“ Že byly rakety vystřelené po izraelských provokacích bylo jaksi přehlédnuto. Sebeobrana je nedotknutelná. Haaretz zdůraznil limity blokády, hraničních zátarasů, bombardování a ostřelování, a také cílené zabíjení. Tato i další opatření „neodradila teroristické organizace z Gazy od napadení Izraele….“

Haaretz, stejně jako západní sdělovací prostředky, nazývá palestinské bojovníky odporu „teroristy“. Ví víc, ale dělá to stejně. Také nenazývá izraelské použití síly nezákonnou agresí. Obhajuje při tom alternativní volby k dosažení „povolnějšího nepřítele“.

Hamas je legitimní vládou Palestiny. Chce tatáž práva jako jiné suverénní státy. Stejně jako všichni Palestinci. Mají na ně nárok. Krutá okupace, obléhání a provokativní válkychtivost Izraele je odpírají. Stejně jako západní sdělovací prostředky, i Haaretz obviňuje oběti. Totéž činí i Jerusalem Post (JP). Je tvrdší, s titulkem, oponujícím redakčnímu sloupku: „Život pod raketami Hamasu“.

JP nazývá předáky Hamásu „teroristy; touží po moci… Nejsou to jejich vlastní synové, koho posílají na sebevražedné mise…. Anarchie v Pásmu by byla pro Izrael špatným znamením…. Neuplyne den, kdy by (jih Izraele) nebyl napadený z Pásma. Hamás má nejlepší z obou světů – teroristické útoky pokračují a jeho síla není ohrožována.“ Tohle platí pro většinu izraelské žurnalistiky. Podlé překrucování a lži nahrazují životně důležitou pravdu. Víc bombardování, ostřelování a možná druhé Lité olovo byly navrhovány k tomu, aby zastavily „terror“. Mnozí, možná všichni, Izraelci to podporují.

Redakční sloupek nadepsaný „Vysvětlení Gazy“ říká: „Izrael by si měl získat podporu mezinárodního společenství, než spustí další velkou vojenskou operaci.“ Raketové ostřelování z Gazy bylo nazváno „nevyprovokovaným“. Izraelci žijí v „neustálém strachu“. „Teroristé“ z Gazy nesou plnou zodpovědnost, říkají redaktoři JP.

„Není to poprvé, co úmyslně mířili na izraelské civilisty.“ Netanjahu a podobně uvažující oficiální činitelé plánují zesílit zastrašování. Izrael má (podle nich) morální závazek chránit své občany před teroristickou agresí. Redaktoři JP se dovolávali novinářské kachny zodpovědnosti k ochraně (responsibility to protect; R2P). Imperialistické mocnosti ji používají k vedení válek. JP stěží překonal slabé naléhání k ní. Je-li plánovaná, říká JP, podpora ze světa by měla být zajištěna předem.

13. listopadu Israel National News pod titulkem „Barak: »Neskončilo to«“ uvedla: „Ministr obrany naznačuje (naznačil), že IDF plánuje akci proti Gaze, (ale) nechce uvést detaily.“ Po „vyhodnocení situace“ Barak řekl: „Je tu podniknuta vhodná, profesionální a systematická operace, v níž Hamás a teroristické organizace v Gaze jsou tvrdě zasaženy, ale záležitost není definitivně za námi a my se musíme rozhodnout, jak a kdy konat, jakmile to bude potřeba. Nechci diskutovat o datu ani o prostředcích, protože by bylo chybou dát tuhle informaci druhé straně. Za žádných podmínek nepřijmeme narušení způsobu života civilistů na naší straně hranice, a máme v úmyslu se vrátit k zastrašování a posílit je tak, abychom mohli konat podél obvodové hradby, způsobem, jenž lépe zajistí bezpečnost vojáků, kteří operují po obou stranách Pásma Gazy. Hamás je v našich očích zodpovědný za všechno, k čemu v Gaze dojde, dokonce i když to provádějí jiné organizace, a nemůže z ní uniknout.

Západní sdělovací prostředky ignorovaly téměř vyhlášení války nebo vojenské akce, k níž se zřejmě schylovalo. Vezměte si načasování. 29. listopadu Abbas usiluje o statut neelejského pozorovatele OSN. Pravděpodobně jej dostane (což se skutečně stalo; tento článek byl psán asi dva týdny předtím; pozn. překl.). Izrael je v plně bitevním režimu proti. Stejně tak Washington. Obě země hrozí odvetnými opatřeními. Provokování bombami a ostřelováním, nazvané sebeobranou, mohou být součástí Netanjahuovy strategie.

Izraelští předáci často stupňují násilí ve státním zájmu. Pokaždé se tvrdí, že to je sebeobrana. Sabotování pozvánky Palestiny do OSN má prioritu. Izrael zřejmě vede válku, aby tomu zabránil. Den předtím velvyslanec USA Michael Oren nazval potvrzení palestinského statutu v OSN věcí největších izraelských obav. „Považujeme to za nanejvýš vážné“, prohlásil. On i izraelští činovníci nutí světové předáky, aby Izrael podpořili.

Palestinský statut pozorovatele v OSN označil za katastrofální. Na problém by byl větší potenciální vliv, kdyby jej palestinští předáci chtěli využít. Izrael by mohl být zažalován v Hagu za válečné zločiny. Kdokoli jiný než Abbas by to udělat musel. On je ale dlouhodobým spolupracovníkem Izraele. Také stárne a chce jít do penze. Kdy, to se neví. Asi někdy příští rok. Izrael nedá šanci. Čekejte cokoli, aby si zachoval okupační kontrolu. Je možná naplánované bombardování a ostřelování Gazy před větším útokem. Západní sdělovací prostředky si toho sotva všimnou. Dny bombardování a ostřelování jsou ve zprávách poskrovnu. Palestinci jsou obviňováni z izraelských provokací.

New York Times přezíravě referoval o rostoucí nestabilitě podél hranice mezi Izraelem a Gazou. „Konfrontační atmosféra vře už celé měsíce.“ Obviňovány jsou Hamás, ostatní „radikální skupiny“ a „několik bojovníků inspirovaných al-Káidou“. Vznětlivá hesla démonizují nepřátele Izraele a OSN z propagandistických důvodů. Zásadní pravdy jsou potlačovány. Západní sdělovací prostředky takto informují v sevřeném šiku.

Státem kontrolovaná BBC není o nic lepší. 12. listopadu přinesla titulek „Izrael zasažený přímou salvou raket z Gazy.“ Překroucené zpravodajství následovalo. To, co čtenáři, posluchači nebo diváci potřebují vědět nejvíc, je potlačeno.

BBC je notoricky proizraelská. Stejně tak vlastně celý spolek sdělovacích prostředků Západu. Pravda je záměrně potlačována. Oběti jsou nazývány teroristy. Úkladná agrese je vydávána za sebeobranu. Většina lidí věří lžím, jsou-li opakovány dost často.

Lotři ze sdělovacích prostředků je zdůrazňují ad nauseam, k poblití. P.S. 20. a 21. listopadu vyslechl Tribunál pro válečné zločiny v Kuala Lumpur stížnosti, podané Palestinci.

Stephen Lendman, analytik, 17. 11. 2012 (překlad Vladimír Sedláček)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.