Rozhovor se Syřanem

syrie 1Aref Hamdoush žije v Lattakii.  Je vojenským a politickým analytikem a 5 let studoval vojenské vědy. Mezi jeho zdroji jsou přátelé v syrské armádě a bývalí přátelé, kteří se přidali k FSA (takzvané „Svobodné syrské armádě“, podporované „Západem“).

 

Seth Rutledge – Probíhá v Sýrii mnoho demonstrací?
Aref Hamdoush: miliony lidí vyšly do ulic, říci světu, že jsme s Basharem al Assadem, miliony po celé Sýrii a dokonce i Syřané mimo Sýrii, po celém světě.
S- Jak chce většina Syřanů pokračovat: změnou režimu, novými volbami nebo něčím jiným?
A- Na to odpovím s jistotou, většina Syřanů chce okamžitě volby, s Assadem coby kandidátem. Proč, protože ho podporuje přes 80 % Syřanů, před časem jsme se nato ptali.
S- Podporují Syřané Syrskou národní koalici (SNC)? Jsou v ní legitimní zástupci Sýrie?
A- Syrská národní koalice není národní, zastupuje Muslimské bratrstvo [organizaci]. Problémy v 80. letech nám zavinilo jen Muslimské bratrstvo. Syrská národní koalice chce bezletovou zónu; žádný Syřan nechce bezletovou zónu, pokud není agentem Západu. Iráčané nám říkají: neudělejte naši chybu [již udělali Libyjci].
Kdyby SNC měla podporu velkého množství Syřanů v zemi, proč se potom má bát voleb? Jejich podpora v zemi se každým dnem přibližuje k nule.
Vidíš, že syrská společnost je složena z mnoha sekt a náboženství. Pokud SNC, vedená extrémisty, chce zabít všechny z ostatních sekt a náboženství, potom není se Sýrií. U jakékoli revoluce na světě, jejím účelem je povznést zemi, ne ji vrátit zpět do tmy a extremizmu, jak USA a Saúdská Arábie definují islamisty. Kdyby se starali o Sýrii, neprodali by její továrny Turkům; nerozsekali by alawitské vězně na kusy a neposlali ty kusy jejich rodinám.
S- Jaký je tvůj názor na FSA?
A- Osobně, kdyby jeden stál proti mně, zabiju ho. Jsou to zrádci, chtějí mír s Izraelem, jsou to agenti USA a Izraele, a už to nejsou Syřané. Víš, kde se vzalo jméno „Svobodná armáda“? Víš, co se stalo v Afghánistánu, co se stalo 11. září?
Když se jméno „Svobodná armáda“ ukázalo, bylo to v Afghánistánu, je to to, co nazývali Taliban, když bojovali proti Rusku – Svobodná armáda, Svobodní bojovníci. Totéž je tady s FSA i se Svobodnou libanonskou armádou v Libanonu.
Víš, není to o tom, kdo je proti systému, je to o tom, kdo podporuje FSA penězi, zbraněmi a politicky. Já jsem nebyl s vládou; jsem proti šedesáti procentům toho, co dělá. Ale je lepší než FSA, a je slepá vůči Sýrii. Čili je jedno, zda nesouhlasíš s vládou, je to jediný způsob, jak může Sýrie přežít.
S- Je pravda, že vláda bombarduje fronty na chleba?
A- Proč by to dělala? Nejprve sdělovací prostředky říkaly, že je nedostatek chleba. Syrská televizi ukazovala lidi, jak si berou chleba, a nic dalšího nepokračovalo. Potom, asi před měsícem, byl skutečně problém dostat chleba, protože FSA řekla svým tajným buňkám, aby skoupily haldy chleba a vyhodily jej. Kdyby vláda udeřila na lidi, když si berou chleba, myslím, že by všichni byli proti vládě; a kdyby 23 milionů Syřanů bylo proti vládě, byla by ta vláda už dávno padla. Kdyby Syřané chtěli odstranit vládu, odstranili by ji za pár týdnů.
S- Kdo si myslíš, že je za bombovým útokem na universitě v Aleppu?
A- Buďme jednoznační: za jakýmkoli výbuchem je al-Káida, ať už pod jakýmkoli jménem.
S- Proč na podporu vlády nedemonstruje víc Syřanů?
A- Není třeba demonstrovat; není to o lidech, kteří jsou pro vládu nebo proti ní. Máme životy a žijeme je, kdybychom každý den demonstrovali, jak bychom pracovali? Mnozí se také dali do armády, bojovat s těmi extrémisty.
V Aleppu se lidé jen snaží přežít. Ale tady v Lattakii se nic neděje, je tu všechno normální. Lidé pracují, kluci a děvčata se procházejí po ulicích, v normálních šatech, všechny ceny tu jsou téměř normální, je otevřeno hodně nových krámků a restaurací. Tady se nebojuje.
Co dělá FSA v Aleppu, trestá lidi za to, že jsou proti FSA, ale tak, že překopává cesty, ničí rozvody elektřiny.
S- Co cítíš k Národnímu koordinačnímu sboru za demokratickou změnu, tady se říká, že to je „pro-reformní organizace se sídlem v Damašku. Je to široká lidová koalice pan-arabistů, nacionalistů, kurdských stran a organizací, syrských socialistů, internacionalistických socialistů, marxistických organizací, mírových hnutí, lidskoprávních organizací, náboženských nevládních organizací a dalších. Je to zdaleka největší a nejobsažnější pro-reformní organizace. Ačkoli je zdaleka největší a nejreprezentativnější pro-reformní organizací, politici a sdělovací prostředky hlavního proudu ze Západu i ze Zálivu ji značně ignorují.“ [odkaz z tisku]
A- To je skupina, kterou podporuji.
S- Byl Bashar al Assad zvolený?
A- Ano, Bashar al Assad byl zvolený Syřany z celé Sýrie v roce 2000.
S- Proč byl Assad zvolený bez soupeřů? Nedělá to dojem předstírané volby?
A- Skutečně nevím, jen si pamatuji, jak jsme šli k volební urně a vhodili ANO pro něho.
S- Myslíš, že volební systém potřebuje reformu?
A- Nadcházející volby jsou jiné než jakékoli, které Syřané zažili.
S- Kdy budou příští volby?
A- Na datum si nevzpomínám, ale zúčastní se lidé proti Basharovi i pro Bashara.
S- Proč tito lidé protestují, když Syřané podporují Assad?
A- Vidíš černé vlajky, ty jsou al-Káidy, jsou pro FSA. Jejich nápisy říkají: od Hamy 1982 do současného 2013.
Znáš pravdu o roku 1982? V oné době vyslal Egypt zvláštní jednotky, aby bránily našeho prezidenta Hafize, Bůh žehnej jeho duši. Izrael nás napadl v Libanonu a v Iráku. Ropná společnost vycvičila teroristy a vyslala je do Sýrie. Aleppo bylo základnou Muslimského bratrstva. Svět byl proti nám, Libanon byl v občanské válce a syrská armáda šla tu válku ukončit. Jordánský král zabíjel všechny Palestince, takže syrská armáda se chystala tam vydat, ale Izrael nám pohrozil jaderným úderem. Prezidentův bratr chtěl Sýrii pro sebe, takže připravoval vojenský puč; a náš prezident na tom byl velmi špatně se zdravím, ale dokázal bratra ze Sýrie vykopnout.
Tenkrát měl Damašek bunkry, byli jsme ve válce, po celé Sýrii. Neměli jsme žádné finanční ani potravinové rezervy, mnoho míst bylo pod těžkými útoky Muslimského bratrstva. Hafiz vyslal zvláštní jednotky do Aleppa a bombardoval Hamu. Svět byl proti nám, přesto jsme dokázali přežít a zvítězit.
Když Hafiz bombardoval Hamu, zasáhlo to některé lidi, kteří jsou velmi zaujatí vůči vládě, a ti i když mají nejlepší zaměstnání a tak.
S- Co požadují?
A- Nejprve požadovali ustálení systému a některých částí ústavy, jako je Část 8. Když to vláda udělala, požadovali víc, vláda jim dala víc a vložila do nové ústavy hlasování. Poslední požadavek tu byl k Zákonu o vyjímečném stavu, tak jej vláda zrušila také.
Potom náhle žádali, aby se vládní a policejní síly stáhly z Dar’a. Vláda souhlasila, a zločinnost pak stoupla na 80 %. Lidé žádali, aby do města vstoupila armáda; když se armáda chystala vstoupit, viděli nějaké muže, oblečené jako naše armáda. Tak vstoupili v civilních šatech (nezapomeň, že Dar’a je na jordánské hranici). Tak armáda vyčistila Dar’u, aniž by někoho zabila. Potom se problémy přenesly do jiného pohraničního města; potom požadovali odstranění presidenta.
To je to, co se stalo. Dokonce v Dař’e jeden ze šejků říkal lidem, aby se uklidnili, protože všechno je dopracované tak, aby nebylo potřeba protestovat. Někteří cizinci šejkovi vyhrožovali zabitím, kdyby to lidem říkal dál. Při protestech jsme viděli tolik cizinců oblečených do uniforem, a ti začali střílet na ochranku a policisty. Tak palbu opětovali. Někteří lidé si myslí, že armáda infiltrovala protestující; někteří říkali, že nikoho cizího neviděli a že policie na ně střílela zbytečně. Potom Turci a Katarci přišli do televize a mluvili o svobodě syrského lidu, a Al Jazeera začala šířit lži, a také Al Arabia, a CNN, BBC a tak. Říkali věci, jaké tu nikdy nebyly vidět, tak jsme shledali, že to je lež. Stejně jako v Libyi.
S- Proč jen vláda neuspořádá prezidentské volby?
A- K tomu dojde brzy, ale jak to mají být volby všech Syřanů, když FSA lidem brání, aby otevřeli své obchody a školy? Zabijí každého, kdo se bude snažit volit tam, kde jsou oni.
S- Je-li FSA takové zlo, proč ji lidé stále podporují?
A- Kvůli víře, to je celé. Ale proti nim je už tolik lidí, jako bylo na počátku s nimi. Mnozí protestují proti FSA ve svých okupovaných městech; některá z venkovských měst proti ní povstala a FSA do nich střílela ostrou municí.
S- Bojíš se, že NATO začne bombardovat Sýrii?
A- NATO nemůže bombardovat Sýrii. Odkud by nás bombardovali? Turecko dalo zelenou USA k válce proti Sýrii, takže Erdogan měl velké sezení s vedením turecké armády; říkali mu, že by zničili Damašek a Aleppo a další města, ale to by otevřelo hranice milionům příslušníků PKK ke vstupu do Turecka, takže Istanbul a Ankara vybyly zničeny také. Také Írán a Irák by vstoupily do války, byla by to past na síly NATO, byly by zničeny ruskými, íránskými, iráckými a syrskými raketami a silami. Turci také mají dost vnitřních problémů.
NATO nemůže zaútočit z moře, protože Sýrie má velký arzenál raket proti lodím, včetně raket Jachont, které nám dalo Rusko a které dokáží zničit letadlovou loď nebo torpédoborec. Sýrie má také velmi výkonné protivzdušné systémy, jež mohou sestřelit letadlo nebo raketu jakéhokoli typu.
Írán by zavřel Perský záliv a cena ropy by vylétla vzhůru, což by vyvolalo zavření zbrojovek. Írán by v prvních deseti minutách války zničil 35 amerických základen, náklady by se tak nedaly zvládnout, zvlášť bezpečnost Izraele. Kdyby Izrael zahájil válku a USA se přidaly, znamenalo by to III. světovou válku. Neměly by pod kontrolou ukončení války, ta by mohla trvat 6 měsíců, nebo roků, a ze světa, jaký je, by nezbylo nic.
Sýrie uskuteční velký projekt našeho presidenta Bashara, sjednocení arabského národa: Iráku, Sýrie, Libanonu, Palestiny; a my budeme supervelmoc.
S- Ano, v sázce je hodně, ale kdyby to USA neudělaly, potom by se mohly zhroutit petrodolary, takže si skutečně nedovolí to neudělat.
A- Dolar se musí zhroutit, tak se světová ekonomika zhroutí také, to je plán, příteli. Svět se změní, ale ne válkou s USA. Velká revoluce rozdělí USA. Sýrie bude velice silná, Evropa se vytratí a Německo se přidá ke svazku BRICS [Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Jižní Afrika].
S- Proč Assad jednoduše neodešel? Skutečně Sýrie potřebuje Assada? Nebo je to jen jeho ego?
A- To není o ego, nechceme, aby odešel, milujeme ho, je to skutečný vůdce. Stál proti sto třiceti zemím a dokázal, že Sýrie přežívá přes dva roky. Otázka je, proč by měl odejít? Není to o tom, zda bude prezident či ne, je to o tom, zda Sýrie zůstane či ne. Až tahle krize přejde, Syřané rozhodnou, co nastane.
S- Jaké by byly následky, kdyby odešel?
A- Zničení Sýrie, ztráta všeho.

Seth Rutledge (Seth Rutledge je spisovatel a aktivista ze Syracuse, stát New York)
Z www.mathaba.net přeložil (rv)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.